Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Kurtulmuş, Çin  ziyareti öncesinde Çin Uluslararası Radyosun'a bir demeç verdi.

Çin'in Chengdu kentinde 11-15 Eylül tarihlerinde Birleşmiş Milletler  Dünya Turizm Örgütü'nün Yürütme Konseyi üyeliği seçimlerinin yapılacağını  bildiren Kurtulmuş, Türkiye'nin de Avrupa bölgesinden bu konsey üyeliğine aday  olduğunu söyledi.

Gelecek dönemde Türkiye'de turizmde hedefledikleri rakamlara  ulaşabilmek için yeni pazarlar üretmek durumunda olduklarını dile getiren  Kurtulmuş, bu pazarlardan birinin de Çin olduğunu belirtti.

Kurtulmuş, Çin ile ilişkileri artırma hedefi kapsamında bu ziyaret  sırasında Çin Turizm Bakanı ile görüşeceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Ayrıca Çinli turizm firmalarının yetkilileriyle temaslarımız olacak.  Ziyaretimiz süresince Türkiye ile Çin arasında turizm ve kültürel iş birliği  alanında hangi adımlar atılacak, bunların müzakeresini yapacağız. 2018'in Çin'de  'Türkiye turizm yılı' olarak ilan edilmesi de ziyaretim öncesinde güzel bir  dönemsel tesadüf. İnanıyorum Çin'deki Türkiye yılı fevkalade büyük bir ilgi  çekecek.  Bununla ilgili bütün hazırlıklarımızı biz de tamamlıyoruz."

"İPEKYOLU PROJESİ KAPSAMINDA TÜRKİYE-ÇİN İLİŞKİLERİ ÖNEMLİ"

Kurtulmuş, Asya'nın bir ucundaki Çin ile Asya'nın Avrupa kapısında  bulunan Türkiye'nin tarihi zenginliklerinin güçlü olduğuna, her iki ülkenin de  ekonomik bakımdan olağanüstü potansiyelleri bulunduğuna dikkati çekti.

Türkiye ile Çin arasındaki ilişkileri geliştirmek gerektiğinin altını  çizen Numan Kurtulmuş, Çin'den başlayarak Türkiye'ye kadar uzanan İpekyolu'nun,  bölgesel kalkınmanın sağlanmasında büyük bir rol oynayacağını, her alanda iş  birliğinin kapılarını açacağını ifade etti.

İpekyolu projesi kapsamında Türkiye-Çin ilişkilerinin önemli olduğunu  gördüklerini anlatan Kurtulmuş, "Enerji, ulaşım, medya sektörü, kültürel iş  birlikleri, eğitim gibi pek çok alanda İpekyolu projesinin fevkalade büyük rolü  olduğunu görüyoruz. Bu projeyi de her alanda desteklediğimizi biliyorsunuz."  dedi.

"PAZAR VE ÜRÜN ÇEŞİTLENDİRMESİNE ÖNEM VERİYORUZ"

Kültür ve Turizm Bakanlığı görevine geldikten sonra pazar ve ürün  çeşitlendirmesine önem verdiğini belirten Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Türkiye, bildik pazarlarını kuvvetlendirmeye devam edecek. Avrupa,  Rusya, Ortadoğu pazarını güçlendirecek. Bunun dışında Türkiye, Çin başta olmak  üzere Güney Kore, Japonya ve Hindistan gibi büyük potansiyeli olan Asya  ülkelerini de bir hedef olarak önüne koymuştur. Ayrıca ürün çeşitlendirmesi  açısından da sadece deniz, sahil turizmi değil Türkiye'nin birçok imkanı var.  Dağ, kış sporları, sağlık ve inanç turizmi gibi çeşitli alanlarda Türkiye'nin  turizm ürünlerini çeşitlendireceğiz. Bu çerçevede Çin ile turizm alanındaki iş  birliğimizin önemli olduğunu ifade etmek isterim. Bu yıl şu ana kadar 120 bini  aşkın turist Çin'den Türkiye'ye geldi. 2014 yılındaki rakam 167 bin civarındaydı.  Öyle görünüyor ki bu yıl bu rakamı 200 bin seviyesine ulaştırmamız mümkündür.  Çinli dostlarımızın Türkiye'yi ziyaretlerini özendirecek tedbirleri almaya gayret  edeceğiz. Böylece turizmdeki durumumuzu, Çin ile olan ilişkimizi artırdıkça da  ekonomideki negatif denge bizim açımızdan biraz daha düzelmiş olacak."

Sporun, özellikle de futbolun, ülkelerin tanıtımı bakımından önemine  vurgu yapan Kurtulmuş, milli futbolcu Burak Yılmaz'ın Çin'de bir süre oynamasının  bile Türk halkında Çin'e yönelik algıyı büyük oranda artırdığının altını çizdi.  Numan Kurtulmuş, Çin spor kulüplerinin Türkiye'ye getirilerek kamp yapmalarının  temin edilebileceğini, böylece spor dili üzerinden yeni bir dostluk atmosferinin  oluşturulabileceğini kaydetti.