Başbakan Yıldırım, Atina'da Yunanistan Başbakanı Çipras ile bir araya geldi. Görüşme sonrası liderlere Yunanistan'a kaçan darbeci askerler soruldu. Çipras Yunan mahkemelerinin kararına saygı duyulması gerektiğini belirtirken Yıldırım, Yunan Başbakana önemli bir uyarıda bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım, Atina'da Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile bir araya geldi. Başbakan Yıldırım, baş başa görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, "Darbe sonrası yaşananlar ve daha sonra da Türkiye'de anayasa değişikliğine yönelik süreç içerisinde Avrupa Birliği maalesef olumsuz bir tutum içerisine girdi. Bunların, ilişkilerimizin olumlu yönde gelişmesi için hiçbir katkısı yok. Artık bütün bunlar geride kaldı. Avrupa Birliği ile Türkiye yeni bir vizyonla, yeni bir başlangıç yapmak istiyor. Avrupa'nın güvenliğinin Türkiye ve Yunanistan'dan geçtiğini söyleyebiliriz. AB bu gerçeği daha iyi görmesi ve ilişkilerimizi ona göre ele alması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

'FETÖ'CÜLER ARAMIZA GİRMESİN'

Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz'da FETÖ'nün milletin iradesine el koymak istediği kanlı darbe girişiminden sonra Yunanistan'a kaçan 8 darbeci teröristin iadesi konusunda darbecilerin iadesini arzu ettiklerini söyleyerek "Yargı ile idarenin işleri her ülkede ayrıdır. Biz de bunu söylüyoruz. Fakat Türkiye hakikaten zor günler geçirdi. Hukukun verdiği karara tabii ki saygılıyız ama istiyoruz ki darbeciler Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilere darbe vurmasın" diye konuştu. Yıldırım Kıbrıs konusunda ise “Türkiye için de Yunanistan için de çözülmesi gereken bir mesele olduğunu biliyoruz. Çözümün adil olması lazım, adil yönetişimi sağlaması lazım. Ada'da yaşayan Türk toplumunun, Rum toplumunun gelecekteki güvenliğini de teminat altına alacak bir çözüm getirilmesi lazım" dedi.'ORTADA BİR KRİZ YOK'

Toplantıda Yunanistan'a sığınan darbeci teröristlerin sorulması üzerine konuşan Çipras, şunları söyledi: "Yunanistan'da adalet ve yönetim arasında büyük bir ayrım söz konusu. Biz mahkeme kararlarına saygı göstermek durumundayız. Yunanistan yargısı bir karar verdi ve bu karara saygı göstermek durumundayız. Süreç henüz tamamlanmadı."