AA muhabirinin parti yetkililerinden aldığı bilgiye göre, kamuoyunda  "yanlış anlaşılmalara sebep olduğu" düşünülen Yüksek İstişare Kurulu'nun (YİK)  isminin değiştirilmesi, partinin en üst organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda  (MKYK) gündeme geldi.

Parti tüzüğünde yer alan kurulun üye sayısı ve yapısına da  yeniliklerin eklenmesi için başlatılan çalışmalar sürüyor.

Genel Başkan Mustafa Destici'nin başkanlığında yapılan toplantılarda,  YİK'in isminin, "Danışma Kurulu" ya da "Yüksek Danışma Kurulu" şeklinde  değiştirilmesi yönünde görüşler öne çıktı.

MKYK'nın üye sayısının da yeniden değerlendirileceği çalışmalar, 22  Ekim Pazar günü Ankara Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek 10. Olağan  Büyük Kurultay'da delegelerin onayına sunulacak.

"DELEGENİN VERECEĞİ KARAR DOĞRULTUSUNDA BU TÜR DEĞİŞİKLİKLER  YAPILABİLİR"

BBP Genel Başkanı Destici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, MKYK'nın,  organ seçimlerinin tamamının, genel başkan seçiminden başlayarak, 10. Olağan  Büyük Kurultay'da delegenin önüne geleceğini bildirdi.

Kurultayda, MKYK'nın ve Merkez Disiplin Kurulu'nun asil ve yedek  üyelerinin yenileneceğini de belirten Destici, "Yüksek İstişare Kurulumuz her ne  kadar seçimle gelmese de bizdeki teamül, görevler, kurultaydan kurultaya  kadardır. YİK'te de bir yenilenme olacak. Çünkü oradaki tüzüğümüze göre 20  kişinin 10'unu genel başkan belirliyor, 10'unu da MKYK'daki arkadaşlarımız teklif  ediyor. Onların seçimiyle 20 kişilik heyet oluşuyor." diye konuştu.

Kurultayda tüzük tadilatının olacağını ifade eden Destici, "Bu  tadilatın içerisinde YİK'in yapısı, adı, sayısıyla ilgili MKYK'da birtakım  talepleri arkadaşlarımız dile getirdiler. Kurultayda bununla ilgili bir  değişiklik önerisi verilirse belki isminin, sayısının değiştirilmesiyle ilgili  birtakım tüzük değişiklikleri de orada gündeme gelebilir. Aynı şekilde MKYK için  de geçerlidir bu." değerlendirmesinde bulundu.

MKYK'nın üye sayısının bugün 50 olduğunu dile getiren Destici, geçen  dönemlerde bu sayının 60, 70 ve 100 de olduğunun görüldüğünü söyledi.

Divan heyeti sayısının da zaman zaman değişiklik gösterdiğini  anımsatan Destici, şöyle devam etti:

"Dönemin şartlarına göre delegenin talebi ve oyuyla bunlar  değiştirilmiştir. Bu kurultayda da eğer bu tür talepler gündeme getirilirse,  teklifler yapılırsa, delegenin vereceği karar doğrultusunda bu tür değişiklikler  yapılabilir. Ben bugünden şu değişiklikler yapılacaktır, diye söylemem. Çünkü bu  hususta şu anda alınmış bir kararımız yok."

"KARAR ALICI ORGANIMIZ, MKYK'DIR"

YİK'in isminin, kamuoyunda yanlış anlaşılmalara sebep olduğunu  belirten Destici, şöyle konuştu:

"Bundan dolayı arkadaşlarımızın önerileri var. Biz istişare ile  kurulmuş, istişare eden ve kararlarını da istişare ile alan bir siyasi partiyiz.  Buna çok hassasiyet gösteriyoruz. Ama netice karar alıcı organımız, MKYK'dır. Ama  bir kurulumuzun adı YİK olunca, siz de 'Biz kararlarımızı istişare ile alıyoruz'  deyince sanki kararları o kurul alıyormuş ya da en son sözü o kurul söylüyormuş  gibi bir yanlış anlaşılma kamuoyunda oluşuyor. Son süreçte bunu yaşadık."

YİK'in bir karar alma organı değil, danışma ve tavsiye kurulu şeklinde  görevi olduğunu belirten BBP Genel Başkanı Destici, "Sırf isminden dolayı  kamuoyunda birtakım yanlış algılamalar, yanlış anlaşılmalar oluştu.  Arkadaşlarımız, son MKYK'da bu yanlış algıları ortadan kaldırmak için bir  değişiklik yapılması yönünde görüş belirttiler ama henüz bu netleşmedi." dedi.