Kahramanmaraşta  kültür ve sanat dile geldi ve  Şairler okudu, Ozanlar söyledi, Aşıklar atıştı.

Şiirin başkenti Kahramanmaraş’ta25-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında Büyükşehir Belediyesi ileHalk Ozanları Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından ve Kültür Bakanlığı desteğiyle‘’ 1.Uluslararası  şairler, ozanlar, aşıklar bayramı ‘’ yapıldı.

Şehrin en büyük ilçeleri ve il merkezinde  saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile aynı anda başlayan programda  Göksun da, Elbistan da AliyaİzzetBegoviçParkı, demokrasi meydanın da binlerce seyirciyle buluşuldu. Muhteşem görseller eşliğinde Şairler, Ozanlar, Aşıklarsahne aldı. Tam bir Bayram yaşatılan etkinlikte övgüye değer büyük bir başarıya imza atıldı.

 Açılış konuşmalarında  kürsüye ilk gelen projenin baş mimarlarından Kahramanmaraş Halk Ozanları Kültür ve Dayanışma Dernek Başkanı İhsan Öksüz; ‘’ Böylesine anlamlı bir programınyıllarca özlemini duyduklarını ifade ederek;“Her fırsatta dile getirdiğimiz ve yazarlar diyarı Kahramanmaraş’ta neden bir AşıklarBayramı yapılamaz der dururduk. Rabbimize şükürler olsun ki kısmet bugüneymiş. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde başta Kültür Bakanlığımız olmak üzere Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’a ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum ‘’dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı;“’’Kahramanmaraş’ımız şiirin ve edebiyatın başkenti, geçen yıllarda bununla ilgili çalışmalar yapıldı. Büyükşehir Belediyemiz Kahramanmaraş’ımızın Ağıtlar ve Destanlar isimli dört ciltlik eserini Türk edebiyatına kazandırmış ve kütüphanelerimize koymuştur. Türkiyedeki  bütününiversitelere ve kütüphanelere de  gönderildi. Kahramanmaraş, her yönüyle şiirin ve edebiyatın başkentidir.Bizim kütüphanelerimiz Hacettepe Üniversitesi Kütüphanecilik bölümü tarafından örnek kütüphane seçilerek Türkiyede birinci oldu. Her iki kişiden birininAşık, Şair, Ozan olduğu bu Kahraman kentte böyle bir organizasyon yapamamıştık ve bu da bizim için bir eziklikti. Büyükşehir Belediye Başkanımız ve OzanlarDerneğimiz bu konuda gereken ilgiyi gösterdiler. Bu sene 10 ülkeden ve 81 ilimizden gönül dostlarımız aramıza katıldılar.  Göksun ilçemizde,   Elbistan ilçemizde ve il merkezi  Demokrasi Meydanımızda bu etkinliğimiz büyük bir coşkuyla devam etti. Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan,Gürcistan, İran, Irak, Romanya, Karadağ ve Türkiye’nin çeşitli illerinden misafir olarak gelen Şairlerimize,Ozanlarımızave Aşıklarımıza tekrar hoş geldiniz diyorum. Aşıklık, Ozanlık ve Şairlik acıyla özveriyle ve sevgiyle  olur.Yemene gidene varmayın türküsünü, on beşli türküsünü ve çırpınırdı Karadeniz türküsünü içimizden söylediğimiz zaman bunlar acıyı aşkı çağrıştırır ’’ dedi veŞeref Taşlıova’nın şiiri ile konuşmasını noktaladı.

İl merkezinde Programın sunuculuğunu Canan Sarıoğlan ve Aşık Baki Çetin, Göksun da ki sunuculuğu Rıza Çiftçi yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından programa katılan şairler şiirlerini okurken,Ozanlar sazları ile birbirinden güzel türküyü, ağıtı dile getirdiler. Aşıklar ise karşılıklı atışmalar yaparak birbiriyle yarıştılar.Muğla Fethiye den Şölene davet edilen Star haber yazarı  ŞairMine Sarmış’ın Göksun da ki programda  okuduğu ve çok beğeni alan  ‘’ Vay Maraş’’ isimli yörenin yemekleri ve misafirperverliğini anlattığı hicivli şiiri ile  ‘’Maraşlıyam  ben’’  adlı kahramanlık şiiri  yoğun istek üzerine Maraş demokrasi meydanın da tekrar  okutuldu.Programa davet edilen şair, ozan ve AşıklarınKahramanmaraş için yazdıkları birbirinden güzel şiirlerin de bir antolojide toplanacağı söylenenPrograma;

 Büyükşehir Belediye Başkanvekili Cemal Tanrıverdi, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ZüverÇetinkaya, Kültür ve Sosyal İşlerDairesi Başkanı Cevdet Kabakcıile bu bayramın gizli mimarı Kültür ve Sosyal İşler Dairesi genel koordinatör İbrahim Özdemir, meclis üyeleri ile Göksun kaymakamı  Cengiz Ayhan, belediye başkanı  Hüseyin Coşkun Aydın ve ekibi,Elbistan belediye başkanı  Durmuş Küçük, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Programın finali 26 Ağustos 2017 akşamı  Demokrasi Meydanında ve aynı zamanda Elbistan Abdulhamithan Parkında gerçekleştirildi.

Aşıklar arasında yapılan yarışmada ise jüri başkanı  Kahramanmaraşın değerli ozanlarından tanınmış kişi Hilmi Şahballı oldu.Şahballı’nın sazı ve sözüyle program sona erdi.