Sevgili okurlar biliyorsunuz ki Türkiye, son derece kritik ve bir o kadar tarihi kırılma noktasından geçti…

Ülke de Fetö terör örgütü tarafından bir darbe girişiminde bulunuldu ve 15 Temmuz darbe girişimi ülke ve toplum tarihimiz açısından bir milat noktası kabul edildi. Vatandaş bu darbe girişiminde son derece haklı olarak tepkisini ortaya koydu ve girişim önlenildi…

15 Temmuz işgal girişimini planlayanların amacı, yeni Doğu’nun kurucu ortağı Türkiye'yi durdurup, itibarını sarsarak liderliğini yok ederek, mümkünse işgal edip, yavaşlayan Batı'nın hizmetkârı yapmayı düşünüyordu. Şükür ki düşündüklerini ve planladıklarını başaramadılar! Öyle de kolay değil!

2009'daki küresel krizden bu yana kesintisiz büyüyen Türkiye'nin gelişmesini durdurup, yeniden IMF kucağında, Batı'nın yörüngesindeki uydu ülke olarak kalmamız isteniyordu. Ama 15 Temmuzda milletimizin direnişi ve bu yolda şehit olan vatandaşlarımız sayesinde bu girişim atlatıldı.

Şehitlerimiz Ruhu Şaad Olsun! Onların sayesinde hayat normale döndü. Ülkeyi bölmek isteyenler cezalarını çekiyorlar ve çekecekler!

Öte yandan ülke genelinde yeni bir yapılanma sürecine girildi. Fetocu teröristler yakalanacak ve şehitlerimizin kanı yerde kalmayacaktı. Bu tüm ülkeyi biraz olsun rahatlattı.

Bu çerçevede Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde de Kaymakamlık tarafından hummalı bir çalışma başlatıldı. Göz alıcı bir projeye imza atmaya hazırlanan Afşin Kaymakamı Ali Edip Budan 15 Temmuz şehitlerinin unutulmaması için Kaymakamlık bahçesine Atatürk büstünün tam önüne 128.3 - 180.12 ölçülerinde devasal ay ve yıldız yaptırma kararı aldı. Konum itibariyle yerinde her noktadan çok iyi görünecek…

Kahve içmek için bir araya geldiğimizde, konuyla ilgili uzun uzun sohbet etme fırsatını yakaladım. Takdir ettim gerçekten ve buradan da tekrar tebrik ediyorum Kaymakam Ali Edip Budan’ı.

Projenin çok iyi olduğunu ve iyi düşünüldüğünü belirttiğimde, Kaymakam Ali beyde konuyla ilgili şunları söyledi; “Tarihte ilk kez millet tanklara, bombalara meydan okuyarak bir darbeye direndi. Bu tarihi bir sınavdı. Şükürler olsun ki atlatıldı. O gecenin kilit ismi ve darbecilerin de bir numaralı hedefi hiç kuşkusuz Cumhurbaşkanımızdı. Hayatına canına kast edildi resmen. Bu Türkiye tarihinde unutulmayacak veya unutturulmayacak bir olaydır. Bizde bahçemiz de 15 Temmuz şehitlerimizin anısına içi kırmızı ve beyaz güllerle döşeyeceğimiz ay ve yıldız yaptırıyorum. Bu bahçe her yıl 15 Temmuz da şehitlerimizi anacağımız ve onların ruhuna saygı duruşu yapacağımız bir bahçe olacaktır.” 

Sevgili okurlarım, Ali Edip Budan önceki Kaymakamlık yaptığı ilçelerde de başarılı çalışmalara imza atmış bir Kaymakamdır. Anlaşılan şu ki önceki görev yerlerinde uzunca süre yaptığı hizmetlerle adında söz ettiren Kaymakam Ali Edip Budan bu geleneğini burada da sürdüreceğe benziyor…

Ülkenin bu atlatılan girişimden sonra bu tarz yaklaşım ve düşüncelere ihtiyacı vardır. Birlik beraberliğin süreceği günlere, aylara ve yıllara hep birlikte…

Sevgilerimle / Ali ERTURAN

gazetecialierturan@gmail.com

Fotoğraflar: Ali Tolga Erturan