gulten @ starhaber.tv

3 YAŞINDA Kİ ALPEREN ‘ İ ÖLÜME GÖTÜREN İHMALLER ZİNCİRİ 

Alperen ‘ in annesi sabah 07.30 ‘ da Alperen ‘ i anaokulunun servis aracına bindirirken oğlunu bu son görüşü olduğu aklının ucundan bile geçmezdi.  Alperen servis aracına bindi ve bir daha o araçtan inemedi. Çünkü onu emanet edildiği servis şoförü, hostes hatta sabah yoklaması alması gereken öğretmen dahi unuttu.

OKUL GÖREVLİLERİNİN İHMAL ZİNCİRİ

1 ) Hostes emniyet kemerlerini bağladığı çocukları indirirken Alperen ‘ i nasıl görmedi?

2 ) Servis şoförü,  hostesin tüm çocukları indirdiğini zannederek,  kontrol etmeden kapıları kilitlemesi.

3 ) Sabah çocukları teslim alan Dilara öğretmen neden yoklama almadı?

4 ) Okul neden korsan bir servis ile çalışıyordu?

5 ) Alperen ‘ in olmadığını akşam yoklamasında fark eden Arzu Gülmez, o gün tüm öğretmenlerin doğum günü hazırlığında olduğunu ve çocukların hepsinin kendisine bırakıldığını söylüyor. Bu nasıl bir ihmaldir? 

6 ) Özel kreşler ve çalıştıkları servisler hiç mi denetlenmiyor?

7 ) Okul resmi kayıt olmadan nasıl bir çocuğu öğrenci olarak alır? 

8 ) Büyük sorumluluğu olan servis hostesi hangi gerekçe ile serbest bırakıldı.

 İki öğretmenin verdiği bilgiye göre okul sahibi Yurdagül İşgören, okulunu kurtarmak amacı ile öyle bir vicdansızlık yaptı ki öğretmenlere yalan ifade vermeleri için baskı yapmaktan dahi çekinmedi.

Merak ettiğim konulardan biri de Yurdagül İşgören ‘ in okul açabilmesi için gerekli eğitim ve sertifikası var mıydı? Eğer yoksa buda başka bir denetimsizlik ve ihmal demektir.

Üniversitede okurken okul masraflarımı karşılamak için özel bir okulda hosteslik yapardım.  Tüm çocuklar ile tek tek ilgilenir, ailenin kapısından alıp yine aileye teslim ederdim. Öğrencilik yıllarında Hosteslik yapmış biri olarak ben en büyük suçu hostes, servis şoförü,  çocukları servis şoföründen alan öğretmen,  korsan servis çalıştıran ve delilleri yok etmek yoluna giden okul sahibini suçlu görüyorum. Bu olayda sadece servis şoförünün tutuklanmasını saçma buluyorum ve hostes, çocukları teslim alan öğretmenin de tutuklanması gerektiğini düşünüyorum. Elbette yargı merci değilim. Bu benim şahsi düşüncem.

Bundan sonra ki süreçte umarım gerekli denetimler yapılır. 

Çocuk gelişimi mezunları dışında ki şahısların anaokulu açmasına izin verilmemelidir. Yine özel anaokullarında çocuk gelişimi mezunları çalıştırılmalıdır. 

Diğer bir husus olarak, mahalle aralarında açılan sübyan okullarına dikkat çekmek istiyorum.  Bu okullar vâkıfa bağlı olarak açılıyor ve öğretmen olarak henüz 15 yaşında çocukların eğitim verdiğini görmüştüm.  Bu nasıl bir denetimsizliktir? Bu şahıslara  okul açmaları için kimler izin veriyor . Henüz reşit dahi olmayan çocukların öğretmenlik gibi sorumluluk isteyen Mesleği icra etmelerine kimler göz yumuyor? 

3 yaşında bir can havasızlıktan boğularak öldü. Umarım bu hazin ölüm tüm yetkililere ders olur ve tüm özel, vakıf okullara gerekli denetimler sağlanır. Keşke ölümler olmadan yapılsa. Keşke küçücük bedenler rant kapısı olmadan eğitilse.  O kadar çok keşke var ki. Keşke herkes Uzmanı olduğu işi yapsa.