Avrupa'da grip salgını alarmı

Avrupa'da grip vakalarının Covid-19 vakalarına yaklaştığı aktarılıyor. Bazı ülkeler resmi olarak salgın ilan etti, önlemler artırıldı. Avrupa Birliği ülkeleri temsilcileri Brüksel'de toplandı. Sıfır Covid politikasını sonlandıran Çin'e yönelik önlemler konuşuldu. Yolculara maske takmaları yönünde ise tavsiye kararı alındı.

10:49:31 | 2023-01-05
Belçika resmi olarak grip salgını ilan etti. Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü, grip vakalarının neredeyse coronavirüs vakalarıyla eşdeğer olduğunu aktardı. "Hastaneye yatırılan grip vakalarının Covid-19 hastalarının sayısını geçmesi çok büyük ihtimal" denildi.
HASTA KABULLERİ YAVAŞLADI
 
Ayrıca hastaneler üzerindeki yük de arttı. Sağlık çalışanlarının hastalığa yakalanmasıyla hasta kabulleri yavaşladı. Bu nedenle birçok hastanede acil olmayan muayeneler ertelendi.
 
 
Daha önce Almanya ve Slovakya'da da resmi olarak grip salgını yaşandığı açıklanmıştı. Bir yandan da sıfır Covid politikasını sona erdiren Çin, 8 Ocak'ta kısıtlamaları kaldırılıyor.
BRÜKSEL'DEKİ TOPLANTI
 
Avrupa Birliği ülkeleri ve birlik dışında kalan Schengen ülkeleri temsilcileri yeni önlemleri tartışmak için Brüksel'de bir araya geldi. NTV'de yer alan habere göre Çin'e giden ve gelen yolculara maske takmaları yönünde tavsiye kararı alındı. Ancak ülkeler, yolculardan negatif Koronavirüs testini zorunlu tutmak konusunda birlik sağlayamadı. Bu konuda ülkeler bireysel adım atma özgürlüğüne sahip. Daha önce, İtalya, İspanya, Fransa Çin'den gelen yolculara negatif koronavirüs testi zorunluluğu getirmişti.
 
 
Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, İngiltere ve daha birçok ülke benzer kararlar almıştı. Dünya Sağlık Örgütü de Çin'de henüz yeni varyant tespit edilmediğini açıkladı. Uzmanlarsa bunun veri eksikliğinden kaynaklanabileceği konusunda endişeli.
 
ETİKET :  grip salgını avrupa salgın alarmı Star Haber Son Dakika Haberleri

Tümü