Boğaziçi Üniversitesi'nde üç dekan görevden alındı

Boğaziçi Üniversitesi'nin Eğitim, Fen - Edebiyat ve İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinin dekanları YÖK kararıyla görevlerinden alındı.

11:21:59 | 2022-01-20
Boğaziçi Üniversitesi Akademisleri imzasıyla yapılan basın açıklamasına göre; Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasemin Bayyurt, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özlem Berk Albachten ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Ercan'a elektronik belge sistemi üzerinden bir yazı göndererek 18.01.022 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu (YÖK) toplantısında alınan karara istinaden Bayyurt, Albachten ve Ercan'ın dekanlık görevinden alındıklarını bildirdi.

Açıklamada "Seçilerek göreve gelmiş olan dekanlarımızın görevden alınmasına dair basını ve kamuoyunu  en kısa zamanda  bilgilendireceğiz" denildi. Dekanların görevden alınma gerekçeleri ise açıklanmadı.

Boğaziçi Üniversitesi'ne Prof. Dr. Melih Bulu'nun rektör olarak atanması sonrası başlayan protesto gösterilerinin ardından Prof. Dr. Bulu'nun görevine son verilmiş, yerine Prof. Dr. Naci İnci atanmıştı. Ancak Boğaziçi akademisyenleri Prof. Dr. İnci'nin atanmasına da siyasetin etkisi olduğu gerekçesiyle karşı çıkıyordu.

Prof. Dr. Naci İnci

Prof. Dr. Naci İnci

Boğaziçi akademisyenleri Danıştay'a başvurmuştu

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Prof. Dr. İnci'nin rektör olarak atandığı 21 Ağustos 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı'nın iptali için Danıştay'a başvurmuştu. Akademisyenler, Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle rektör atanmasının kabul edilemez olduğunu belirterek "Ülkemizin gelişmesi yolunda olmazsa olmaz olduğunu düşündüğümüz özgür, özerk ve demokratik üniversite için temel olan üniversite rektörünün üniversite bileşenlerinin görüşleri doğrultusunda belirlenmesi gerektiğini savunmaktan vazgeçmiyoruz" açıklamasını yapmıştı.

Boğaziçi akademisyenleri, daha önce de Prof. Dr. Melih Bulu'nun rektörlüğe atanmasının iptali için Danıştay'a başvurmuştu.

Boğaziçili öğrencilerin yargılanmasına devam ediliyor

Prof. Dr. Bulu'ya karşı düzenlenen gösteriler nedeniyle çok sayıda öğrencinin yargılandığı davalar devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi'nde geçen yıl 1 Şubat'ta düzenlenen protesto gösterileri, kampüs içinde ve dışında toplam 159 kişinin gözaltına alınmasıyla sonuçlanmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma sonucunda 97 kişi hakkında "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçlamasıyla ve 3 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlamıştı.

Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen geçtiğimiz günlerde tahliye edildi

Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen geçtiğimiz günlerde tahliye edildi

4 Ekim 2021 tarihinde, kampüste yaptıkları eylem sırasında gözaltına alınan öğrencilerden Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen ise 6 Ekim'de tutuklanmıştı. Haklarında 5 yıl 3 aydan 25 yıla kadar hapis cezasıyla dava açılan 14 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin yargılandığı davanın 7 Ocak'taki duruşmasında Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen "yurt dışı çıkış yasağı" şeklindeki adli kontrol şartlarıyla tahliye edilmişti. Biri araştırma görevlisi 11'i öğrenci olmak üzere 12 kişinin yargılandığı başka bir dava daha devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü önündeki eylemlerle ilgili olarak 12 sanığın 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

DW/HS,JD

Kaynak: © Deutsche Welle Türkçe
ETİKET :  boğaziçi üniversitesi üç dekan görevden alındı

Tümü