Klasik otomobilleri elektrikli hale getirerek hurdaya çıkmasını engelleyen İngiliz girişimci ile tanışın

Klasik otomobil meraklıları şehirlerdeki kısıtlamalara rağmen araçlara 21’inci yüzyıl makyajı yapan bir İngiliz şirketi sayesinde gezmeye devam edebilecek.

11:20:20 | 2021-09-15
İSTANBUL (Star Haber) - İngiliz Otomobil Üreticileri ve Satıcıları Derneği verilerine göre Birleşik Krallık’ta 40 milyon araç yollarda dolaşıyor.

Bunların bir çoğu hükümetin “yeşil görüş” planına uyumlu değil. Hükümet danışmanları iklim hedeflerine ulaşılabilmesi için ülkedeki araçların yüzde 46’sının 2030 yılına kadar elektrikli olması gerektiğini belirtiyor.

Halihazırda karbon emisyonu yüksek eski araçlarını hurdaya çıkaranlara 2000 sterline kadar destek veriliyor.

Fakat bir İngiliz start-up şirketi klasik araçların hurdalığa gitmesinin önüne geçmeye çalışıyor.

Londra merkezli London Electric Cars benzinli Rover Mini, Land Rover ve Morris Minor araçları daha temiz alternatiflere geçiriyor.

euronewsŞirket 2017 yılında Matthew Quitter tarafından kuruldueuronews

Matthew Quitter tarafından kurulan şirket vintage araçları kullanılmış Nissan Leaf ve Tesla pilleri ile elektrikli araca dönüştürüyor.

Quitter henüz İngiltere’de böyle bir girişim yokken Kaliforniya’da bu dönüşümlerin yapıldığını gördüğünü belirtiyor.

İşe 2017 yılında kendisine ait 1953 model Moris Minor’ı 9 prizmatik lityum ion pille dönüştürerek başlıyor. Şu anda 10 kişilik bir ekiple dönüşüm işlerini yürütüyor.

Her bir değişm özel olduğu için 6 aya kadar sürebiliyor ve fiyatkar 25 bin sterlinden başlıyor. Fakat elektrikli araçlar bir çok vergiden muaf oldukları için kullanıcılar için avantajlı bir tercih olabiliyor.

Quitter’in mühendisleri 3 boyutlu yazıcılar ve lityum pillerle çalışsada klasik araçların orjinalini bozmamak için azami çaba sarfediyor.

Aslında klasik araçlarda hidrolik direksiyon ya da navigasyon gibi modern sistemlerin olmaması işleri daha da kolaylaştırıyor.

Mini ve Land Rover’la genelde burada halledilebilirken daha nadir araçları Lambeth’teki garaja göndermek gerekebiliyor.

euronews
Klasik otomobiller kullanılmış Nissan Leaf ve Tesla pilleri ile elektrikli araca dönüştürülüyoreuronews

Şu ana kadar bir Lancia B2, Bentley T2 ve eski bir Londra taksisine dönüşüm işlemi yapılmış.

London Electric Cars’ın kurulmasından sonra pazara başka oyuncular da giriş yaptı. Futbol yıldızı David Beckham’ın da desteklediği Lunaz Design gibi. Merkezi, İngiltere’deki F1 yarışlarının yapıldığı Silverstone’da olan şirket değeri 350 bin sterlinden başlayan Rolls-Royce otomobillerin dönüşümü üzerine uzmanlaşmış durumda.

Quitter kendilerinin diğer oyunculardan farkının bu işi daha geniş kesimlere ulaştırmaya çalışmaları olduğunu belirtiyor. Quitter bunun için isteyenlere dönüşüm kitlerini kargo yoluyla ulaştırmanın planlarını yapıyor. Quitter ayrıca 6 ay süren dönüşüm süresini de 3 aya çekmek için çalışmalar yürüttüklerini vurguluyor.
ETİKET :  İngiliz girişimci klasik otomobilleri elektrikli hale getirerek hurdaya çıkmasını engelliyor

Tümü