Son dakika haberi Trump'ın konutundan 11 gizli belge çıktı, FBI tümüne el koydu

FBI, Eski ABD Başkanı Trump'ın konutunun aramasında 11 gizli belge setini ele geçirdi. Ele geçirilen kayıtlar arasında ayrıca, ülkenin en önemli sırlarını koruma amaçlı özel bir kategori olan ve kamuya ifşa edildiğinde ulusal çıkarların zarar göreceği belirtilen "Hassas bölümlere ayrılmış bilgiler"e ait belgelerin ve bazı Başkanlık kayıtlarının yer aldığı dikkati çekti.

12:13:44 | 2022-08-13
ABD merkezli medya kuruluşu The Wall Street Journal, pazartesi günü eski Başkan Donald Trump'ın Florida'daki evini arayan FBI ajanlarının, bazıları çok gizli olarak işaretlenen 11 set gizli belge bulduğunu öne sürdü.

Fotoğraf: AP
 
Journal'ın bildirdiğine göre, FBI ajanları yaklaşık 20 kutu eşya, fotoğraf dosyaları, el yazısı bir not ve Trump'ın yakını Roger Stone için af izin belgesi ele geçirdi.

 Ele geçirilenler listesinde ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile ilgili bilgilerin de yer aldığı bildirildi.

MAHKEME KAYITLARI KAMUYA AÇILDI

Bir haftadır ülke gündemine damga vuran olayla ilgili federal yargıç, Adalet Bakanlığının başvurusu üzerine bugün arama emri dahil diğer mahkeme kayıtlarını kamuya açıkladı.

Mahkeme kayıtlarında, FBI ajanlarının Trump’ın evindeki aramadan sonra 11 set “çok gizli” mühürlü belgeye el koydukları görüldü.

Yayımlanan “arama emri”nin detaylarında ise federal ajanların, Casusluk Yasası kapsamında savunma bilgilerinin toplanması, iletilmesi veya kaybedilmesini içeren üç farklı federal yasanın olası ihlallerini araştırdıklarına yer verildi.

Mahkeme kayıtlarında, söz konusu belgeler veya içerebilecekleri bilgiler hakkında ise daha detaylı ayrıntılara yer verilmedi.

Toplam 3 sayfalık “El konulan malzemeler” listesinin altında, Mar-a-Lago’daki arama sırasında hazır bulunan Trump’ın avukatı Christina Bobb’un imzasının yer aldığı görüldü.

TRUMP'IN EVİNİN ARANMASI

Fotoğraf: AP

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Eski Başkan Donald Trump'ın Florida’da bulunan evine baskın düzenledi. Trump, baskına ilişkin, "Florida, Palm Beach'teki evim Mar-A-Lago, büyük bir FBI ajanı grubu tarafından baskın yapılıp işgal edildi, bu milletimiz için karanlık bir zamandır. Daha önce hiçbir ABD Başkanının başına böyle bir şey gelmedi" dedi. Beyaz Saray ise olaydan haberleri olmadığını öne sürdü.

ABD Adalet Bakanı Garland ise, Trump'ın evinin aranması kararına şahsen izin verdiğini ve bunun hafife alınmış bir karar olmadığını söyledi.
ETİKET :  Son dakika haberi Trumpın konutundan 11 gizli belge çıktı FBI tümüne el koydu

Tümü