Uçaklar neden Dünya'nın Çatısı Tibet üzerinden uçmaz?

Uçakların Flightradar'ları incelendiğinde Tibet üzerinden geçmediğini fark edebilirsiniz. Tibet Özerk Bölgesi, Çin'e bağlı seyrek nüfuslu ve oldukça dağlık bir alandır. 'Dünya'nın Çatısı' olarak bilinen bu bölge üzerinden pilotların uçmaması için son derece haklı nedenleri bulunuyor.

11:04:58 | 2023-01-19
Havacılık sektöründe rota planlaması için çok sayıda faktör analiz ediliyor. Tehlike arz edebilecek, gereksiz zaman ve para kaybına neden olabilecek ihtimaller en aza indiriliyor.

Uçakların Tibet bölgesinden uzak durması ise bu analizler sonucu oluşturuldu.

DAĞLAR FAZLA YÜKSEK

Uçakların araziden uzak durmasının en önemli nedenlerinden birisi çok engebeli olması ve yüksekliğin ortalamadan çok fazla olmasıdır. 

Uçaklarda kabul edilen ortalama yükseklik 4.500 metredir. Ancak Tibet'te alçak alanlar bile 3.000 metre yükseliğindedir. Uçaklar daha fazla yüksekte uçabilir ancak kabin basıncının düştüğü acil durumlarda prosedür gereği uçak bir havaalanına yönlendirilmeden önce 3.000 metrelik irtifaya inmelidir.

HAVALİMANINA İNİŞ OLDUKÇA ZOR

Uçakta yolculara verilen oksijen gerektiği alçaklığa inmediği sürece 20 dakika yetebilir. Ayrıca Tibet bölgesinde acil iniş yapılabilecek herhangi bir alan neredeyse yoktur. Var olan iki havalimanı hem çok uzak hem de sadece birkaç pilotun inebileceği tecrübe isteyen bir yerdedir.

TÜRBÜLANS VE DONMA RİSKİ VAR

Yüksek dağlık bölgede türbülans riski daha fazla olur. Tibet bölgesi ve çevresinde de türbülans şiddeti çok daha fazladır.

Türbülans hava akımlarının dalga halinde farklı hızlarda yukarı ve aşağı inmesine neden olur. 

Jet yakıtı donabilir. Standart Jet A1 yakıtının donma noktası -47 santigrat derecededir. Tibet'te her zaman bu kadar sık düşük dereceler olmasa bile soğuk olan dağların üzerinde uzun süre seyretmek yakıtın donma riskini artırır.
ETİKET :  tibet uçak hava yolu star haber son dakika haberleri

Tümü