Uluslararası Gazeteciler Delegasyonu Gündeme Dair Basın Açıklamasında Bulundu!

Uluslararası Gazeteciler Delegasyonu (UGD) Genel Başkan Yardımcısı Reşat Başkan, yönetim kurulu kararı ile gündeme dair bir basın açıklamasında bulundu…

Uluslararası Gazeteciler Delegasyonu Gündeme Dair Basın Açıklamasında Bulundu!

İşte O Basın Açıklaması;

2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılında uzaktan eğitim devam etmeli!

Covid-19 sebebiyle her konuda olduğu gibi, eğitim sisteminin de ciddi boyutta etkilendiğini görüyoruz. Türkiye’deki günlük korona virüs tablosuna baktığımızda 2.Dalganın geldiğini görüyoruz. Her geçen gün vaka sayıları artmaktadır. Bundan sebeple; virüsün bulaşma riskini en aza indirmek amacıyla okulların açılmaması ve uzaktan eğitime devam edilmesi taraftarıyız. Milli Eğitim Bakanlığı’na; öğrencilerin devamsızlık yapmaması ve derslerin daha verimli olması için -öğrencilerin de ekranda görüneceği şekilde kamera sistemli- canlı ders verilmesini öneriyoruz. Hatta 21 Eylül’den itibaren EBA’ya girmeyen öğrenciye devamsızlık yazılmalıdır. Devamsızlık yapılmaması ve evde öğrencinin dersleri daimi takip etmesi konusunda okul idareleri ve sınıf öğretmenlerinin velilerle işbirliği içinde olmaları sağlanmalıdır. Bu çalışmaların olumlu sonuçlar vereceğine inanıyoruz. Velilerin ve öğrencilerin mecbur olmadıkça kalabalığa girmemeleri, sosyal mesafe kurallarına uymaları ve maske takmaları hususunda bilinçli davranmaya davet ediyoruz.

Hayvan Hakları Yasası İvedi Çıkarılsın

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde hayvana yönelik şiddet suçları işlendi. Görsel ve yazılı medyadan hepimiz takip ettik. UGD olarak Hayvan Hakları Yasası konusunda iktidarın çalışmalar yaptığını biliyoruz fakat iktidardan daha hızlı kararlar almasını bekliyoruz. İnsanlarında başıboş hayranlardan çok rahatsız olduğu da aşikârdır. Yerel yönetimlere resmi görev verilerek sorumlulukları arttırılmalı ve de bu konu kanunlaşmalıdır.

Bu bir reklam alanı

Halkımız, tepkisini sosyal medyadan göstererek biran önce hayvan hakları yasasının yürürlüğe girmesini talep ediyor. Biz de Adalet Bakanlığından; yeni hayvan ölümleri ve tecavüzleri olmaması için hayvana yönelik şiddet durdurulsun diyoruz ve bunu yapanlara caydırıcı hapis cezasının verilmesini talep ediyoruz.

Lütfen duyarlı olalım, Hayvan Hakları Yasası parlamento gündemine gelsin ve kanunlaşsın!

Kimseye bir karış toprak vermeyiz

Türkiye, enerji piyasasındaki gücünü artırmak ve enerji bağımsızlığı yolunda hızla ilerlemek için 3 Sondaj Gemisi ve 2 Sismik Araştırma Gemisiyle Doğu Akdeniz ve Karadeniz’de Türk bayrağını dalgalandırmaya devam etmelidir.

Türkiye’nin denizlerde kıta sahanlığı sınırlandırılmasında doğal uzantı ilkesini esas almalıdır. Türkiye, 1995 yılında TBMM’de aldığı bir kararla Yunanistan’ın 12 mil uygulamasına geçmesi durumunun “savaş nedeni” sayılacağını da kayda geçirmiştir. Ayrıca Ülkemizin Doğu Akdeniz için Birleşmiş Milletlere bildirdiği kıta sahanlığı sınırları ve 2012 yılında hükümetimizce Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) verilen ruhsat sahaları da bellidir. Türk milletinin kara sınırları neyse deniz sınırları aynıdır. Kimseye bir karış toprak vermeyiz. Teşebbüs edenlere de gereken cezayı vermeliyiz. İktidarın bu konudaki çalışmalarına destek verdiğimizi bildiririz.