Necdet Türk’ün Üzerine Ayet ve Dua Nakşettiği Takıları…


Sevgili okurlar, bu yazımda sizlere insanlığa hizmet eden, insanoğlunun dilek ve ümitlerine ulaşmasına vesile olan değerli bir kişiden bahsedeceğim…

İnsan, âciz bir varlıktır: ihtiyaçları bitmez, tükenmez. Sonsuza dek yaşamak isteyen bu varlık, tüm ihtiyaçlarını karşılayacak, arzularını yerine getirecek sonsuz kuvvete, aşka, paraya, huzura, mutluluğa ulaşmak ve bunların hepsinin kudretine sahip olmak ister…

İçinde yaşadığımız asır, sunduğu maddi manevi bütün imkânlarıyla insanlığa mutluluk vadetmektedir ancak mutluluk arayışına bir cevap olarak sunulanlara ve eldeki tüm imkânlara rağmen çağımız insanının mutlu olduğu, maddenin onu bahtiyar ettiği söylenemez… Artık insanlar güç elde etmek, dahası, gücü kontrol etmek ve aşk, para, sağlık, huzur ve mutlulukgibi hayatın içindeki unsurların tamamına birden sahip olmak istiyor.

İşte bu noktada devreye, gümüş ve altın plakalar üzerine ayetlerin/duaların yazılmış olduğu envai çeşit takı giriyor. Bu takılar ki insana huzur veriyor, iyi niyetleri açık bir şekilde beyan ediyor.

Türkiye’de nakkaşlık ile ayetin güçlerini birleştiren ve ortaya âdeta bir sanat eserine benzeyen takılar çıkaran Necdet Türk de diğer nakkaşlar gibi insanoğlunun umudu olmaya devam ediyor…

Allah’a iman edenlerin geri çeviremeyeceği kolye vb. takılar imal eden Nakkaş Necdet Türk, piyasaya yeni girmiş, tanınmayan isimlerden değil: Bu yolda ömrünü harcamış, insanlığa ve umuda ışık yakan, manevi değerlere çelik çivisi ile katkıda bulunan, “Anadolu’nun bağrından kopup gelmiş.” deyimini üstünde taşıyan biri… Özetle Türk, çelik çivisiyle el sanatlarına önemli katkılarda bulunan, göz alıcı işler ortaya çıkarmasına zemin hazırlayan yeteneği sayesinde ise insana güç veren bir üstat!

Sevgili okurlar, Necdet Türk’ün Kur’an-ı Kerim’i ezbere biliyor olması, sanatını zirveye çıkarıyor. Altın ve gümüş plakalar üzerine çelik çivisi ile kazıdığı ayetler, insanoğlunun sahip olmak istediği şansa, huzura ve mutluluğa açılan pencereyi aralıyor. Tabii ki bu Necdet Türk’ün kudreti değil:Kâinatta, insanın yaratılışından kıyametin meydana geliş aşamalarına, göklerin yaratılmasından denizlerin ve dağların varlığına kadar geniş bir yelpazede değerlendirilebilecek her ihtişamın sahibi, sınırsız kudretiyle yalnız ve ancak Allah’tır.

Necdet Türk de rahman ve râhim olan Allah’ın adını anarak yapımına başladığı, insanoğlunun umutlarına ışık saçan eserleri, tüm ayetleri, duaları ezbere bilme ve nakkaşlık yeteneği sayesinde layıkıyla ortaya çıkarıyor... Onu farklı kılan özelliklerinin başındaysa fabrikasyon iş yapmaması, kişiye özel işler ortaya çıkarması: Kişinin amaç ve hedeflerine yönelik çıktığı yolun sonunda kişiye özel kolye, yüzük, bileklik, küpe vb. takıları üretiyor; sanatını birleştirdiği bu takılarla Allah’a iman eden insanoğlunun iç huzura kavuşmasını sağlıyor...

Peki, Necdet Türk’ün nakkaşlık sanatıyla duaları ve ayetleri nakşettiği takılar gerçekten insanları şanslı, huzurlu ve mutlu yapıyor mu?

Kur’an-ı Kerim’deki tüm ayetlerin bir amacı vardır (Bunu biraz dinî bilgisi olan herkes bilir. Bilmeyenler de internetten araştırma yaparak öğrenebilirler.).Veren de alan da Allah’tır, O’nun hikmetinden sual olunmaz. O’na iman eden herkes bilmelidirki üzerinde ayet ve/veya dua bulunan takılar, yalnız ve ancak Allah’a, peygamberlere, meleklere ve içinde nice sırrı barındıran kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e inanıldığı sürece insanın hedefine doğru yürüdüğü yolda rehber olmaktadır.

“DUA” sevgiliye arz edilmiş bir mektup gibidir. Zarfın içerisine tüm samimiyetini, yüreğini koyan insanoğlu bilmelidirki kalpte ve ruhta rahatlık olmadıkça dünyanın bütün servetine de sahip olunsa bu hazinenin bir kıymeti harbiyesi olmaz!
 

Hiçbir mesafe, duanın ulaşamayacağı kadar uzak değildir…

Sevgilerimle / Ali ERTURAN

Not: Nakkaş Necdet Türk'ün çalışmalarını sosyal medya sayfasından inceleyebilirsiniz...

https://www.facebook.com/necdet.turk.129 

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI