KADININ KANADINA DOKUNMA THY


Dünya’nın ilk kadın pilotunu yetiştiren bir ülkenin artık kadın pilot almayacağız açıklaması bana göre bir fiyasko neden böyle bir karar aldıklarının bile tam açıklaması yapılmazken, ortalığı karıştıran ve böyle büyük bir kurumun kadını öteliyor olmasına inanmak hiç kimse istemiyor.

Neden soru bu, neden kadınlarımızın kanatlarını her yerde kırmaya çalışıyorsunuz?

Her zaman mecazi anlamda sorduğumuz soruyu pratikte sorar olduk.

Kadınların kanadını kırmayın, bırakın uçsunlar derken THY nın artık kadın pilot almayacağız açıklamasıyla bu söz mecaziden gerceğe döndü.

Şimdi neden her kurumda çalışan kadın sayısı azalmaya başladı? Her geçen gün kadınlarımıza neden kapılar kapanmaya başladı? Bunu bir araştırmak gerek bu kadınlara karşı yapılan çalışmaların altında ne yatıyor?

THY larının aldığı kararın altında ne yatıyor? Bunuda irdelemek istiyorum ama bu konuda kendime bir muhattap bulamadığımda kesin.

Türkiye’de kadınlarımız sadece hemşire ebe yada öğretmenlik mesleğine zorlanıyor, güç gerektiren baş kaldıracağı mesleklerden gün ve gün uzaklaştırılıyor neden, o kadar çok soru var ki cevap bekleyen aslında biz kadınlarda bu soruların cevabının çoğunu biliyoruz ama erkek egemen bir ticaretin ve erkek egemen bir yönetimin içinde var olduğumuz için her noktada çıkmaza düştüğümüzde doğrudur.

Evet bana göre kadının güçünden korkuyorlar, 

Çünkü artık kadın kocam bilir demiyor, erkek olmasa yaşayamam demiyor, kendi ayakları üzerinde durmayı biliyor gerektiği zaman kadın çocukuna anne baba olmayı biliyor yani erkekte kendine itaat edecek kadın profilinden uzak kadınlardan endişe duyuyor. 

Hala kadının erkeğe bağımlı erkeğinse astığım astık kestiğim kestik duruşunun devam edilmesi isteniyor.

Yok artık siz erkekler kadını ne kadar durdurmak isterseniz isteyin kadın kendini beslemesini bilerek dahada iyi noktalarda olmaya devam edecek.

THY larının da verdiği bu kararı tekrar gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyorum ve bu karardan dönmesi gerekli bu kararın hiç bir düşünceye uyacağını sanmıyorum.

Şu anda bile birçok kızımız pilotluk eğitimi alıyor eğer THY onlara kapılarını kaparlarsa bu kızlarımız yurt dışına gider ve bu güne kadar Türkiye’nin yaptığı hatalar yüzünden çok sayıda beyin gücü yaşandı şimdi aynı hatalar yüzünden genç ve üretken kadın nüfusumuzun da kaybetmek hepimizin zararınadır.

Onun için bir an önce verilen kararların Türkiye’ye neye mal olacağını bilmek gerekli ve ona göre mantıklı kararlar verilmelidir.

Türkiye başka ülkelerin gözünde güçlenecekse kadınların gücüyle olacağının farkına varmalı, çünkü kadını güçlü eğitimli ve her noktada erkekle savaşını veren bir ülke birçok ülkenin gözünde yücelir.

Sürekli konuştuğumuz, Türkiye’de yaşanan her olumsuz şeyde bunlar dış mihrapların işi dediğimiz dış güçlere kendi güçümüzü birbirimizi yücelterek yapabiliriz.

Kadınlarımız bir çok meslekten uzaklaştırmak, o dış mihrapların ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey yapmaz.

Onun için kadınımızın güçüne engel olmayalım ve kadının kanatlarını kırmak yerine güçlendirmeyi bilelim.

Bakın o zaman Türkiye nasılda o dış mihrapların gözünde korkulacak yaklaşılmayacak bir noktada olacak…

Sevgiyle kalın…

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
12Şub
02Şub

NE SÜREÇ Tİ BE

29Kas

SİZ VARSANIZ HAYAT VAR

13Kas

DENSİZLERİMİZ VAR

03Kas

SİYASETİN, BİR DURUŞU OLMALI