ÇAĞIMIZIN ÖNEMLİ HASTALIĞI OBEZİTE


Obezitehiç kuşkusuz çağımızın ve toplumumuzun en önemli sağlık sorunu ve pek çok hastalığın temelinde yatan ana etkendir. Bu sebeple sağlıklı toplum bilincinden hareketle böyle bir yazıyı kaleme almamın fayda sağlayacağını değerlendirmiş olmam sebebiyle bu yazıyı kaleme alıyorum.

Obezite, Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’negöre, sağlığı bozacak miktarda vücutta anormal derecede ve aşırı miktarda yağ birikmesi olarak tanımlanmaktadır. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18′i, kadınlarda ise %20-25′ini yağ dokusu meydana getirmektedir. Erkeklerde bu oranının %25, kadınlarda ise %30′un üzerine çıkması durumu obezite olarak kabul edilmektedir.Obezite nedenleri arasında, başta dengesiz, yanlış ve tek yönlü beslenme, aşırı gıda tüketimi, kalorisi yüksek gıda tüketimi, spor ve ezgersizden uzak hareketsiz yaşam, alkol tüketimi, genetik yatkınlık, hormon ve enzim bozuklukları, uykusuzluk, düzensiz ve öğün atlama şeklinde yeme alışkanlıkları, ilaç kullanımı v.s. sayabiliriz.

Obezite, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezite, besinlerle alınan enerji miktarının, metabolizma ve fiziksel aktivite ile tüketilen enerji miktarını aştığı yani ihtiyaçtan fazla miktarda enerji alındığı durumda ortaya çıkmaktadır.Obezite, insan yaşamını kısaltan ve yaşam kalitesini bozan, kalp ve damar sistemi, solunum sistemi, hormonal sistem, sindirim sistemi gibi sistemleri de olumsuz etkileyen, birçok önemli rahatsızlığa daha zemin hazırlayan ve tedavisi mümkün olabilen bir hastalıktır. 

Obezite belirtileri ise, normalden çok kilo alma, göbek, karın ve bel bölgesi yağlanması ve kalınlaşma, yorgunluk, bitkinlik, uyuşukluk, iştah artışı, ciltte morarma, vücutta çatlak oluşması, horlama, sosyal hayattan uzaklaşma, eklemlerde hasar ve ağrı şeklinde sıralanmaktadır. Obezite, kanser, inme, felç, reflü, diabet (şeker hastalığı), uyku apnesi, solunum sorunları, kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve yüksek kolestrol gibi pek çok sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Obezite için en yaygın olarak kullanılan ölçüm, Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ve bel çevresi ölçümüdür. VKİ, vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun karesine (m²) bölünmesi ile hesaplanır. Bu değer yaş ve cinsiyetten bağımsızdır. Uzmanlar, VKİ değerlerini, normal kilolu, fazla kilolu, obez(şişman) ve morbidobez(aşırı şişman) şeklinde sınıflandırmaktadırlar.Vücut Kitle İndeksi (VKİ), 18.5 kg/m2’nin altında ise zayıf,18.5-24.9 kg/m2arasında ise normal kilolu, 25-29.9 kg/m2arasında ise fazla kilolu, 30-34.9 kg/m2arasında ise birinci dereceobez, 35-39.9 kg/m2arasında ise ikinci derece obez, 40 kg/m2üzerinde ise üçüncü derece morbidobez olarak sınıflandırılmaktadır.

Obezite de, vücuttaki toplam yağ miktarı önemli olduğu kadar, yağın nerede biriktiği de önem taşımaktadır. Karın çevresinde yağ birikimi, kalça ve vücudun diğer bölgelerinde ki yağ birikiminden daha fazla riske neden olmaktadır. Risk için basit fakat doğru bir yöntem olan bel çevresinin ölçümüdür. Yalnız başına bel çevresinin de erkeklerde 102 cm, kadınlarda 88 cm’nin üzerinde olması kalp-damar hastalıkları riski açısından önem taşımaktadır.

Diyet, egzersiz ve obezite ilaçlarıyla en fazla vücut ağırlığının %5-10’u kadar kilo vermek mümkün olmaktadır. Yine de daha fazla kilo verilmesi ve bunun uzun süre geri alınmaması, eşlik eden hastalıkların düzelmesine daha çok yardımcı olmakta ve bu hastalarda uzun dönemde oluşan psikolojik baskının ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Günümüzde kalıcı kilo kaybı oluşturmanın en etkili yöntemi obezite cerrahisidir. Bu uygulamalar fazla kilonun %50-80 kadar azaltılıp en az 5-10 yıl aynı kalmasını sağlamaktadır.

Diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi uzun yıllardan beri kilo vermek amacıyla kullanılan en yaygın metotlar olarak dikkat çekmektedir. Bu tedavi yöntemleri obezhastalar için başarılı olmuştur. Obezite Cerrahisi obez/morbidobez kimseler için en kalıcı ve etkili kilo verme yöntemidir. Obezite cerrahisinin, amacı kilomuzu vücudumuz için en sağlıklı ve güvenli aralığa getirmektir.

Obezite Cerrahisinin en yaygın formları mide küçültme, mide Bypassı, mide balonu uygulamalarıdır. Hangi prosedürünobezite hastasına uygun olduğunu belirlemek amacıyla cerrah tarafından hastanın muayene edilmesi gerekmektedir.

Obezite ameliyatları kesinlikle bir tür estetik cerrahi müdahalesi gibi algılanmamalıdır. Hastanın VKİ  değeri 40 kg/m2 den fazla veya VKİ değeri 35-40 kg/m2 olup obeziteye bağlı hastalıklar açısından yüksek risk altındaysa ve tüm tedavi girişimlerine rağmen kilo veremiyorsa cerrahi müdahale düşünülmektedir. Ayrıca günümüzde giderek artan veriler bu obezite ameliyatlarının tip 2 diyabet (şeker hastalığı), hipertansiyon, yüksek kolesterol, alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı ve uyku apnesi gibi farklı metabolik hastalıklar ve durumlar için mevcut en etkili tedavi yöntemlerinden biri olduğunu düşündürmektedir. 

Obezite’de, tüm hastalıklarda olduğu gibi koruyucu hekimlik yani obeziteoluşumunun önlenmesi önem taşımaktadır. Obezite oluşumundan ziyade oluşmasını engelleyerek sağlık açısından önlem almalıyız. Yeme alışkanlıkları düzeltilmeli günlük olarak alacağımız enerji miktarı sarf ettiğimiz enerji miktarından fazla olmamalıdır. Ayrıca fiziksel bakımdan sürekli hareket halinde olarak günlük alınan enerji yakılmak suretiyle sarf edilerek yağa dönüşümü önlenmelidir. Gerekli durumlarda diyet yapılmalı ve asla öğün atlanmamalıdır.

Sağlıklı birey ve sağlıklı toplum bilinciyle hareket ederek,obezite oluşumu, pek çok sebep olduğu sağlık sorunları ve hastalıklar önlenmelidir.Obeziteden uzak sağlıklı ve mutlu yaşamlar dilerim...

Erhan OKTAY

 

 

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
08Şub

NÖROPATİK AĞRI (HAYALET AĞRI)

08Ara

KANSER VAKALARI

22Kas