TİYATRO OYUNUNDA TACİZ İDDİASI


Bir beden de iki ruh adlı tiyatro oyununda taciz iddiası gündeme geldi.

Tiyatro ve sinema oyuncusu Berrak Onay oyuncu partnerinin kendisini taciz ettiğini  iddia etti.

Berrak Onay ‘  sosyal medya da paylaştığı ifadelerinde oyunda eşini oynadığı oyuncunun kendisinden gerçek karısı gibi davranmasını istediğini belirtti. 

BERRAK ONAY ‘ DAN ÖNCEKİ OYUNCU DA TACİZ EDİLMİŞ.

İddialar öyle ki kendisinden önceki oyuncuya da taciz edildiği ancak yapım ve yönetmenin bu duruma müdahale etmediği ve taciz edildiği söylenen oyuncunun gönderildiği yönünde. 

OYUNCU DAHA SONRA BU SÖZLERİNİ SAYFASINDAN KALDIRDI. 

Tacize uğrayan bir bayan öfke ile tüm detayları sayfasında dile getirip sonra hangi baskı ile iddialarını kaldırır? İftira atmış konumuna düşmez mi insan?  Tacize mi uğradın yoksa iftira mı attın? 

Peki, biz kadınlar birileri tarafından taciz edildiğimiz de bunu saklamak zorunda mıyız?  Utanan, sıkılan, hayıflanan neden kadınlar oluyor?

 En eğitilmişimizden tutunda en bilmeyenimize kadar  biz kadınlar isteğimiz dışında biri bize dokunduğunda  neden susarız?

Hala anlamıyorum ve hiç anlamayacağım... Hiç birinizden de anlamanızı beklemiyorum. 

Tiyatro,  Sinema, Dizi ye oyuncu olabilmek için ille birilerinin bakışına, hareketlerine,  sözlü tacirlerine maruz kalmak zorunda mı oyuncular? Ne yani sistem bu mu?

Birileri oyuncuyu ya da ekipten bir bayanı taciz edecek ve o bayan ekmeğini kaybetmemek için susacak. Konuşursa o proje de olması zaten imkânsız değil mi?

Bir oyuncuyu projenize seçerken role uygunluğu mu önemli yoksa sizinle ne kadar sevgili olabildiği mi? Hiç akıllanmıyoruz... Daha geçenler de bir figürasyon bir yönetmeni beysbol sopası İle öldürdü. 

Hiç olaylardan ders almıyoruz.  Sistem aynı devam etsin istiyorsunuz ama etmiyor.  Artık sizin o kurduğunuz sistem şişti patlıyor.  İnsanlar artık kaldıramıyor. 

Üstelik tiyatro,  sinema gibi uzun emek isteyen bir mesleği kirletiyorsunuz.  İnsanların güzel bir amaç için birleştiği sanatı karalıyorsunuz.  Elbette isteyen istediği ile sevgili olur evlenir ancak bu zaman da sizi istemeyen birine taciz nedir ya?

Ne yani bir oyunu ve ya senaryoyu var etmeniz ya da çekmeniz, prodüksiyonunu yapmanız size oyuncuyu taciz etme hakkı mı verir? Mevkilerinizi kullanarak birine dokunmak en alçak şey değil midir?

Bırakın tiyatro temiz kalsın...  Çünkü sanatın en el değmemiş alanıdır tiyatro.  Tiyatro oyuncularının da yazarlarının da bir amacı vardır.  Topluma bir mesajları vardır.  En iyi eğitmendir aslında tiyatrocular.  Kimi zaman çocuklara,  kimi zaman da yetişkinlere aktarırlar mesajlarını.

Lütfen böyle kötü şeyler ile TÜRK TİYATROSUNU karalamayın.  Beceremiyorsunuz yapmayın. 

 

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
16Mar
03Mar

Afrin ve Siyonizim

11Şub
18Oca
24Ara