Pedofil mi suçlu?


Günlerdir elime klavyeyi alıp bu konuda yazmayayım diye kendimi zor tuttum. Tuttum da ne oldu dayanamadım işte! Bu sapık bu hastalıklı zihniyetin nedenlerini bir de benden okuyun istedim.

                Nedir bu pedofili? Birçok insan; pedofilleri, çirkin, yaşlı, izbe yerlerde saklanan ve sokaklardan geçen çocukları seyreden adamlar olarak düşünürler. Ancak acı gerçek şu ki; pedofiller, bazen komşularımız, bazen güvendiğimiz arkadaşlarımız, bazen bir din adamı, bazen çocuk bakıcıları, öğretmenler, doktorlar, politikacılar, cemaat liderleri ve hatta aile bireyleri dahi olabiliyor.Toplumun her kesiminden bir sürü insanın, esefle kınadığı, köşe yazarlarından, sıradan halka kadar ahkam kestiği bir ruh hastalığı. Tıbbi karşılığı olan ve kesinlikle tedavi edilmesi gereken bu hastalığa insanlar nasıl yakalanıyorlar? Bence ilk buradan başlamalı yazmaya. E hastalık dedik ya. İlk önce irdelememiz gereken konu da bu diye düşünüyorum.

                Pedofili bir hastalıktır tedavisi kesin olmayan ( Bunu ben demiyorum konunun uzmanları diyor)Pedofilinin etiyolojisi (sebep bilgisi) hem biyolojik hem de çevresel faktörlere bağlanabilir. Vaka çalışmaları serebral yani beyindeki işlevsizlikler, pedofili için bir katkı ya da baskın faktör olabileceğine işaret ediyor. Kendini kontrol etmede yaşanan sorunlar, aşırı dürtü ve bilişsel sapmalar birer örnek olarak gösterilebiliyor. Birçok uzmana göre, cinsel tercihleri belirleyen hastalıklar, insan gelişimi için kritik bir süreç olan çocukluk deneyimlerinden kaynaklanıyor. Pek çok vakada da, cinsel istismarcıların, çocukluklarında yaşadıkları travmatik deneyimlerin izlerini taşıdığı görülüyor. Daha açık bir biçimde ifade edersek, pedofillerin, çocukluklarında istismara uğramış olmaları muhtemeldir. Çocukken, bu durumu kontrol etme yetisinden yoksun olmalarından, çocuklara cinsel saldırılarda bulunarak travmaları yeniden yaşamak isterler ve bunda usta olma amacı taşırlar. Tam bir rol değişikliği yaşamaları, onları üst seviyeye çıkarır ve mağdur rolünde olmalarını engeller. 

Şimdi konumuz olan pedofili hastalık olarak kabul edildiğine göre, bu hastaların tedavi edilmesi gerekmez mi? Suçu işleyene kadar teşhisini koyamadığımız bu hastalar, potansiyel kurbanlarıyla rastlaşana kadar da saygın birer insan gibi aramızda dolaşıyorlar maalesef. Bizim sorunumuz tam da burada başlıyor. Hastalığa, “hastalık” dahi diyememişizliğimizde. Baskın cins erkeğin bunu bir erkeklik(!) olarak gördüğü zavallılığın klinik hali. Oysa bu insanlar sosyal hayatlarının içinde bir çok belirti veriyorlar rahatsızlıklarıyla ilgili. Hepimiz perde indirmiyor muyuz gözlerimize? Kanıksanmış ve öğretilmiş bir bilgi değil midir erkeğin cinselliğine karşı zayıflığı?

Ülkem erkeklerinin trajikomik hikayeleridir bu...Çeşitli nedenlerle çocukluktan erkekliğe geçerlerken yaşadıkları hastalıklı duygulardır. Doğuda maalesef bir çok erkek, ilk cinsel deneyimlerini hayvanlarla yaşamak zorunda bırakılıyorlar. Bırakılıyorlar diyorum, çünkü güya “din” müsaade etmiyor başka türlü olmasına. Bir erkeğin ergenliğe geçiş yaşını dikkate alırsanız, evlenmek için uygun yaşın olabilecek en erken yaşlara çekilmesi dahi çözememiş bu sorunu. Ergenliğinin yani insanlığının en doğal ihtiyacı cinselliğini bir hayvanla paylaşan bu sözüm ona erkekten ne bekliyorsunuz bir kadın olarak? Yaşamı boyunca kadınlara hayvan gözüyle bakacaktır artık. İşin acı tarafı, bu hayvani dürtülerini tamamen orman kurallarına göre işletirken, bunu kendisinde hak görecek olmasındadır.

                 Bu feodal (erkek egemen) sistemde kadının başına gelenler, kadın tarafından saklandığı sürece de bu iş çözülemez. Kadını kadının dahi koruyamadığı, bu sapık bilinç, maalesef hem cinslerimiz tarafından da beslenmiş. Biraz önce sevgili Canan Karatay’ın bir videosunu izledim. Bu makaleyi de onun isyanından beslenerek yazıyorum. Altı yaşında bir kız çocuğu annesi tarafından hastaneye getiriliyor, babası tarafından tecavüze uğruyor, anne doktora yalvarıyor “ne olur rapora kaza falan yazın” diye, “ben nasıl komşularıma açıklarım bunu” diye. Şu zavallılığa bakarmısınız? Anne dahi kızına yapılan bu zulme “kim ne diyecek” diye susmuşken, o çocuğun babası tarafından kullanılmasına göz yummuşken, ne diyebiliriz ki. Herkes susmuş! Çocuğun güvenle büyüyeceği anne ve babasının kolları ve bir yuvası dahi kalmamışken, biz hangi kabadayılığı yapıyoruz. Sormak isterdim Canan Karatay’a, “O rapora ne yazdınız?”  Bu çarkın bir dişlisi de sizmisiniz? Diye...Cevabını bilmediğim ama emin olduğum bir şey var ki; televizyon kanallarında bağıra bağıra isyan eden ve adalet aramaya çalışan bu değerli profesör, imza atmamıştır annenin isteği doğrultusunda.

 Yok öyle ben bunu gördüm şuna şahit oldum demek yetmez bu hususta. Eğer elinizde bu konuda bir suç varsa ve siz de bu konuda payınıza düşen kadar sustuysanız,  suçlusunuz! Yazmazsam, ben de suçluyum. Bugün ve dün bu ülkeyi yönetmeye soyunmuş herkes, hepimiz suçluyuz. Şartlara göre davranmak değildir sorun çözmek, sorun çözmek bu konuda bedel ödemeyi gerektirir, fakat her birimiz ayrı korkuyoruz bu bedeli ödemekten. Biz kadınlar utancımızdan, güya kızlarımıza yapıştırılacak yaftadan korkarken, erkeklerimiz bilinç altlarında hak verdiklerinden susuyorlar buna. Erkektir ya bu konuda hakkıdır zayıf düşmek. Mümkünse örtüyorlar bu pisliği, ellerine bulaştıra bulaştıra...

Mahkemeler hafifletici maddeler ekleyerek kurtarıyor bazılarını. Kadınlar kocalarını deşifre etmemek adına. Kızlar babalarının günahına ortak, kabul ediyorlar bu zulmü. Sanırım en cesurumuz bebekler, bebekler ölüyorlar parçalanan bedenlerinin zayıflığında ve bir tek onlar götürüyorlar bu pisliği Hakk’a şikayet etmeye. Ve bir tek onlar ödetiyor bunun bedelini yapanlara...

İşin garip tarafıbu medeniyetin kurduğu mahkemelerin suçluları temizliyor hala bu pislikleri dünyadan, başka bebekleri kurtarmak adına...

Saygılarımla

Sebahat Şahin

Not: .( Yazımı sadece ülkem insanları üzerinden değerlendirmem, bunun bir dünya insanı sorunu olmadığı anlamına gelmez. Burada farklı kültürlerin sapkınlıkları bir köşe yazısına sığmayacağı içindir. Amaç; Bir insanlık suçu olan pedofilinin, ülkem insanları üzerindeki etkilerini anlatmaktır. Yazımda tıbbi anlamda bilgiler T24 adlı siteden kaynak alınarak anlatılmıştır)

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
19Kas

Anne-Baba okulu!

27Eyl
19Tem

Tükeniyoruz…

08Tem

YAZILMALIYDI(!)

19Haz

SANDIĞA GİDERKEN...